Haber Girişi: 10.09.2021 - 18:18, Güncelleme: 10.09.2021 - 18:18

‘Kaledeki izinsiz yapı derhal yıkılmalıdır.’

 

‘Kaledeki izinsiz yapı derhal yıkılmalıdır.’

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş, Giresun kalesindeki izinsiz yapılar ile ilgili bir açıklama yaptı.
Açıklamada, “ Giresun Kalesi turistik açıdan şehrimizin en güzide noktalarından olmasının yanında milattan önce kurulduğu bilinen, antik kaynaklarda "Bronz Duvarlı Kale" olarak isimlendirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca I. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiş tarihsel bir değerdir.   Arkeolojik Sit, insanlığın varoluşundan günümüze kadar ulaşan eski uygarlıkların yer altında, yer üstünde ve su altındaki ürünlerini, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerini yansıtan her türlü kültür varlığının yer aldığı yerleşmeler ve alanlardır. Bilindiği üzere 1.derece arkeolojik sit alanları, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır. Bu alanlar kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyen, imar planlarında aynen korunacak ve bilimsel amaçlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamayacak alanlardır. Bu nitelikleri birlikte değerlendirildiğinde çivi bile çakılması izne bağlı Giresun Kale’sinde yapılan beton yapının hangi aklın ürünü olarak, hangi çevre duyarlılığı ile yapıldığını anlamış değiliz. O kadar ki beton yapı yanındaki yüzyıllık ağacın kökleri üzerine yapılmış ve hatta yapı yıkılmasın diye kalaslarla ağaca çivilenmek suretiyle sabitlenmiştir.   Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün yaban hayvanları için mücadele ettiğimiz gibi bugün de kültür miraslarımız ve doğal zenginliklerimizi korumaya devam edeceğiz. Kim tarafından yaptırıldığını bilmediğimiz bu ucube yapının derhal yıkılması için gerekli girişimleri başlatmış bulunuyoruz.   Kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi. ​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​
CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş, Giresun kalesindeki izinsiz yapılar ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “ Giresun Kalesi turistik açıdan şehrimizin en güzide noktalarından olmasının yanında milattan önce kurulduğu bilinen, antik kaynaklarda "Bronz Duvarlı Kale" olarak isimlendirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca I. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiş tarihsel bir değerdir. 

 Arkeolojik Sit, insanlığın varoluşundan günümüze kadar ulaşan eski uygarlıkların yer altında, yer üstünde ve su altındaki ürünlerini, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerini yansıtan her türlü kültür varlığının yer aldığı yerleşmeler ve alanlardır. Bilindiği üzere 1.derece arkeolojik sit alanları, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır. Bu alanlar kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyen, imar planlarında aynen korunacak ve bilimsel amaçlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamayacak alanlardır. Bu nitelikleri birlikte değerlendirildiğinde çivi bile çakılması izne bağlı Giresun Kale’sinde yapılan beton yapının hangi aklın ürünü olarak, hangi çevre duyarlılığı ile yapıldığını anlamış değiliz. O kadar ki beton yapı yanındaki yüzyıllık ağacın kökleri üzerine yapılmış ve hatta yapı yıkılmasın diye kalaslarla ağaca çivilenmek suretiyle sabitlenmiştir. 

 Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün yaban hayvanları için mücadele ettiğimiz gibi bugün de kültür miraslarımız ve doğal zenginliklerimizi korumaya devam edeceğiz. Kim tarafından yaptırıldığını bilmediğimiz bu ucube yapının derhal yıkılması için gerekli girişimleri başlatmış bulunuyoruz. 

 Kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi.

​​​​​​​​​​

​​​​​​​​

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.