Tohumculuk Sektörü “Neetseed” genç kursiyerlerini bekliyor

EĞİTİM 11.11.2023 - 10:23, Güncelleme: 11.11.2023 - 10:23 6370 kez okundu.
 

Tohumculuk Sektörü “Neetseed” genç kursiyerlerini bekliyor

Ege Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan “NEETs in the Seed Sector: Seed Training Programme (NEETSeed)” başlıklı proje kapsamında açılacak kurs için başvurular başladı.
Proje kapsamında açılacak olan kursta 80 kursiyer yoğunlaştırılmış eğitimle birlikte tohumculuk sektöründe iş imkânına ulaşabilecek. Adaylar 20 Kasım 2023 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Ayrıca kursiyerlere eğitim süresi boyunca 450 Euro ödeme ve sağlık sigortası yapılacak. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın koordinatörleri arasında yer aldığı proje, Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor. Proje kapsamında yapılacak olan kurs hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri ve Uygulama Merkezi (EGE TOTEM) Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan, “Avrupa ve Türk tohumculuk sektörü önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir bir tarımsal üretim ihtiyacı gibi büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Ancak bu zorlukların üstesinden gelmek için Türk ve Avrupa tohum sektörünün ıslah, tohum üretimi ve pazarlama konularında hem geleneksel hem de yenilikçi teknikler konusunda derinlemesine bilgi sahibi, proje yönetimi deneyimi olan ve analiz yeteneğine sahip insan kaynağına büyük ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılanması amacıyla oluşturulan bu projede başvuru yapan adaylar arasından mülakat ile seçilecek toplam 80 genç yoğunlaştırılmış eğitim programına alınacak, daha sonra tohum firmalarında staj yapacak ve tohumculuk sektöründe iş imkânlarına ulaşabilecek” dedi. Doç. Dr. Paylan, “Kursa katılmak isteyen katılımcıların 20-29 yaş aralığında olması, üniversitelerin ziraat mühendisliği, doğa bilimleri ve biyoloji bölümlerinden mezun, herhangi bir yerde çalışmıyor olması gibi bir takım özellikleri barındırmasını bekliyoruz. Ayrıca kurs süresi boyunca İŞKUR ile iş birliğinde olmamız sebebiyle kursiyerlerimize kurs süresi boyunca 450 Euro tutarında ödeme yapılacak. Yine kursiyerlerimizin sağlık ile iş ve meslek sigortaları tüm eğitim süresi boyunca projemizce gerçekleştirilecektir” dedi. Kurs hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyen katılımcılar [email protected] adresinden bilgi alabilecek. NEETSeed projesi; Ege Üniversitesi, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Daire Başkanlığı, İŞKUR ve özel tohum firmalarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Avrupa Birliği, bu proje çağrısı kapsamında Türkiye’ye yaklaşık 17 Milyon Euro’luk bir bütçe desteği sağlıyor.
Ege Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan “NEETs in the Seed Sector: Seed Training Programme (NEETSeed)” başlıklı proje kapsamında açılacak kurs için başvurular başladı.

Proje kapsamında açılacak olan kursta 80 kursiyer yoğunlaştırılmış eğitimle birlikte tohumculuk sektöründe iş imkânına ulaşabilecek. Adaylar 20 Kasım 2023 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Ayrıca kursiyerlere eğitim süresi boyunca 450 Euro ödeme ve sağlık sigortası yapılacak.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın koordinatörleri arasında yer aldığı proje, Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor. Proje kapsamında yapılacak olan kurs hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri ve Uygulama Merkezi (EGE TOTEM) Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan, “Avrupa ve Türk tohumculuk sektörü önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir bir tarımsal üretim ihtiyacı gibi büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Ancak bu zorlukların üstesinden gelmek için Türk ve Avrupa tohum sektörünün ıslah, tohum üretimi ve pazarlama konularında hem geleneksel hem de yenilikçi teknikler konusunda derinlemesine bilgi sahibi, proje yönetimi deneyimi olan ve analiz yeteneğine sahip insan kaynağına büyük ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılanması amacıyla oluşturulan bu projede başvuru yapan adaylar arasından mülakat ile seçilecek toplam 80 genç yoğunlaştırılmış eğitim programına alınacak, daha sonra tohum firmalarında staj yapacak ve tohumculuk sektöründe iş imkânlarına ulaşabilecek” dedi.

Doç. Dr. Paylan, “Kursa katılmak isteyen katılımcıların 20-29 yaş aralığında olması, üniversitelerin ziraat mühendisliği, doğa bilimleri ve biyoloji bölümlerinden mezun, herhangi bir yerde çalışmıyor olması gibi bir takım özellikleri barındırmasını bekliyoruz. Ayrıca kurs süresi boyunca İŞKUR ile iş birliğinde olmamız sebebiyle kursiyerlerimize kurs süresi boyunca 450 Euro tutarında ödeme yapılacak. Yine kursiyerlerimizin sağlık ile iş ve meslek sigortaları tüm eğitim süresi boyunca projemizce gerçekleştirilecektir” dedi.

Kurs hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyen katılımcılar [email protected] adresinden bilgi alabilecek. NEETSeed projesi; Ege Üniversitesi, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Daire Başkanlığı, İŞKUR ve özel tohum firmalarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Avrupa Birliği, bu proje çağrısı kapsamında Türkiye’ye yaklaşık 17 Milyon Euro’luk bir bütçe desteği sağlıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.