Otizmli bireylerin erken teşhisi ve özel eğitim sürecine dikkat çekiliyor

GÜNDEM 02.04.2024 - 11:21, Güncelleme: 02.04.2024 - 11:21 1083 kez okundu.
 

Otizmli bireylerin erken teşhisi ve özel eğitim sürecine dikkat çekiliyor

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi. Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan’ın üstlendiği “Toplumda Otizm Farkındalığının Sağlanması ve Bilgilendirilmesi” başlıklı proje otizmli bireylere yönelik toplumsal bilincin artırılmasını hedefliyor.
Farklı disiplinlerden akademisyenlerin yer aldığı projede, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burcu Özbaran, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Diken, Dokuz Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev Girli, Maltepe Üniversitesinden Dr. Ersin Ufuk Timuçin ve Otizm Dernekleri Federasyon Başkanı Ergin Güngör araştırmacı olarak yer alıyor. EÜ, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Topluma katkı misyonu hedefiyle Fakülte olarak farklı alanlarda sosyal sorumluk projelerine önem veriyor ve bunlar için nitelikli çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi. Farkındalık sağlayarak bilgilendirecek Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Otizmlilerin gelişimine yönelik tek bilimsel gerçek, erken dönemde kaliteli ve yoğun özel eğitim olması nedeniyle ülkemiz genelinde erken teşhis edilemeyen otizmli bireylerin olması bir sorun olarak tespit edilmiştir. Projede, öncelikle otizmli bireylerin gelişimlerine yönelik en önemli unsurlar olan erken teşhis ve erken özel eğitim sürecine dâhil olmaları gerektiğine dikkat çekerek, toplumsal bilincin artmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi. Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Projenin faaliyet aşamasında, velilerin, eğitmenlerin, öğrencilerin bireysel ya da grup halinde asenkron olarak izleme fırsatı bulabilecekleri video içerikleri üretilecek. Hazırlanan video içerikleri dijital kanallar aracılığıyla otizm konusunda farkındalık oluşması için gerek bu konuya dâhil olan gerekse bilgi almak isteyen toplumun her kesimindeki bireylere sunulacak” Diye konuştu.  
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi. Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan’ın üstlendiği “Toplumda Otizm Farkındalığının Sağlanması ve Bilgilendirilmesi” başlıklı proje otizmli bireylere yönelik toplumsal bilincin artırılmasını hedefliyor.

Farklı disiplinlerden akademisyenlerin yer aldığı projede, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burcu Özbaran, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Diken, Dokuz Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev Girli, Maltepe Üniversitesinden Dr. Ersin Ufuk Timuçin ve Otizm Dernekleri Federasyon Başkanı Ergin Güngör araştırmacı olarak yer alıyor.

EÜ, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Topluma katkı misyonu hedefiyle Fakülte olarak farklı alanlarda sosyal sorumluk projelerine önem veriyor ve bunlar için nitelikli çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Farkındalık sağlayarak bilgilendirecek

Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Otizmlilerin gelişimine yönelik tek bilimsel gerçek, erken dönemde kaliteli ve yoğun özel eğitim olması nedeniyle ülkemiz genelinde erken teşhis edilemeyen otizmli bireylerin olması bir sorun olarak tespit edilmiştir. Projede, öncelikle otizmli bireylerin gelişimlerine yönelik en önemli unsurlar olan erken teşhis ve erken özel eğitim sürecine dâhil olmaları gerektiğine dikkat çekerek, toplumsal bilincin artmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Doç. Dr. Aydoğdu Karaaslan, “Projenin faaliyet aşamasında, velilerin, eğitmenlerin, öğrencilerin bireysel ya da grup halinde asenkron olarak izleme fırsatı bulabilecekleri video içerikleri üretilecek. Hazırlanan video içerikleri dijital kanallar aracılığıyla otizm konusunda farkındalık oluşması için gerek bu konuya dâhil olan gerekse bilgi almak isteyen toplumun her kesimindeki bireylere sunulacak” Diye konuştu.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.