İzmir’de enflasyon muhasebesi teknik olarak masaya yatırıldı

GÜNDEM 12.02.2024 - 10:27, Güncelleme: 12.02.2024 - 10:29 1396 kez okundu.
 

İzmir’de enflasyon muhasebesi teknik olarak masaya yatırıldı

İzmir Ticaret Odası, Yeminli Mali Müşavirler Odası ve İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, ülkemizdeki pek çok işletmeyi ilgilendiren 'enflasyon muhasebesinde' teknik olarak hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğini içeren toplantı gerçekleştirdi.
150’yi aşan kurumun katıldığı toplantıda enflasyon kaynaklı mali tablolarda yaşanan olumsuzlukları ele alındı. Düzenlenen 'Enflasyon Muhasebesi ve Etkileri Bilgilendirme Toplantısı' İZTO’sı Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Zengin, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Hizmet Enstitüsü Kurul Üyesi Hüseyin Küçükdemirci ve İzmir Ticaret Odası 51. Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler Grubu Meslek Komitesi Başkanı Yıldırım Kuruoğulları konuşmalarıyla gündemi açtı. İZTO’ sı, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, "Enflasyon düzeltmesi; mali tabloların yüksek enflasyonun etkisinden arındırılması, vergileme üzerindeki enflasyondan kaynaklanan olumsuzlukların giderilmesi ve mali tablonun ait olduğu tarihteki satın alma gücünü gerçek değerinde göstermesi açısından büyük önem taşıyor" dedi. Yasal düzenleme yapılması İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, enflasyon muhasebesinin 2024 yılından itibaren, geçici vergi dönemleri dahil, düzenli olarak uygulanacağını söyledi. Bu sürecin işletmelere yeni vergi yükü getirmemesi ve muhasebe meslek mensuplarının iş yükünün artmaması açısından enflasyon muhasebesinden doğan kar ve zararın yılsonu bilançolarına yansıtılması gerektiğini vurguladı ve; Zengin, "Bu konuda yasal düzenleme yapılması gerekiyor, bizler de bunu ilgili mercilere iletiyoruz. İletmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı. 2026'ya kadar gündem olmayı sürdürecek İZTO’sı, 51. Meslek Komitesi Üyesi ve İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Hizmet Enstitüsü Kurul Üyesi Hüseyin Küçükdemirci’de konuşmasında mali tabloların enflasyona göre düzeltilmelerinin zorunlu olduğunu söyledi. Enflasyon muhasebesiyle gerçekçi, güncel ve enflasyondan arındırılmış mali tablolar elde edilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Küçükdemirci, ülkemizde enflasyon düzeltmesi şartlarının 2022 yılında gerçekleştiği halde ertelendiğini, 2023 yılında ise uygulanamadığını, orta vadeli programda yer alan enflasyona ilişkin göstergelerde sapma olmazsa 2026'a kadar mali tablolarda enflasyon düzeltmesi uygulamasının gündemde olmaya devam edeceğini belirtti.  
İzmir Ticaret Odası, Yeminli Mali Müşavirler Odası ve İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, ülkemizdeki pek çok işletmeyi ilgilendiren 'enflasyon muhasebesinde' teknik olarak hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğini içeren toplantı gerçekleştirdi.

150’yi aşan kurumun katıldığı toplantıda enflasyon kaynaklı mali tablolarda yaşanan olumsuzlukları ele alındı. Düzenlenen 'Enflasyon Muhasebesi ve Etkileri Bilgilendirme Toplantısı' İZTO’sı Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Zengin, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Hizmet Enstitüsü Kurul Üyesi Hüseyin Küçükdemirci ve İzmir Ticaret Odası 51. Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler Grubu Meslek Komitesi Başkanı Yıldırım Kuruoğulları konuşmalarıyla gündemi açtı.

İZTO’ sı, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, "Enflasyon düzeltmesi; mali tabloların yüksek enflasyonun etkisinden arındırılması, vergileme üzerindeki enflasyondan kaynaklanan olumsuzlukların giderilmesi ve mali tablonun ait olduğu tarihteki satın alma gücünü gerçek değerinde göstermesi açısından büyük önem taşıyor" dedi.

Yasal düzenleme yapılması

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, enflasyon muhasebesinin 2024 yılından itibaren, geçici vergi dönemleri dahil, düzenli olarak uygulanacağını söyledi. Bu sürecin işletmelere yeni vergi yükü getirmemesi ve muhasebe meslek mensuplarının iş yükünün artmaması açısından enflasyon muhasebesinden doğan kar ve zararın yılsonu bilançolarına yansıtılması gerektiğini vurguladı ve; Zengin, "Bu konuda yasal düzenleme yapılması gerekiyor, bizler de bunu ilgili mercilere iletiyoruz. İletmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

2026'ya kadar gündem olmayı sürdürecek

İZTO’sı, 51. Meslek Komitesi Üyesi ve İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Hizmet Enstitüsü Kurul Üyesi Hüseyin Küçükdemirci’de konuşmasında mali tabloların enflasyona göre düzeltilmelerinin zorunlu olduğunu söyledi. Enflasyon muhasebesiyle gerçekçi, güncel ve enflasyondan arındırılmış mali tablolar elde edilmesinin hedeflendiğini vurgulayan

Küçükdemirci, ülkemizde enflasyon düzeltmesi şartlarının 2022 yılında gerçekleştiği halde ertelendiğini, 2023 yılında ise uygulanamadığını, orta vadeli programda yer alan enflasyona ilişkin göstergelerde sapma olmazsa 2026'a kadar mali tablolarda enflasyon düzeltmesi uygulamasının gündemde olmaya devam edeceğini belirtti.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.