EÜ’si Özbekistan ve Kazakistan’ın tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik proje

GÜNDEM 08.02.2024 - 10:07, Güncelleme: 08.02.2024 - 10:07 1956 kez okundu.
 

EÜ’si Özbekistan ve Kazakistan’ın tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik proje

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstlendiği “TEX4FUTURE - Özbekistan ve Kazakistan'da Geleceğin Tekstil Üretimi” başlıklı proje ERASMUS+CBHE (Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme) programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.
Yunanistan’ın koordinatör olduğu projede Romanya, Özbekistan ve Kazakistan yer alıyor. Projede kapsamında Özbekistan ve Kazakistan'daki tekstil ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarının altyapılarının güçlendirilmesine, akademik ve teknik personelin mesleki birikimlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Ayrıca Özbekistan ve Kazakistan'da faaliyet gösterecek dört Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi ailesi olarak; tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi etiketiyle uluslararasılaşma hedefimize yönelik bilimsel projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstendiği tekstil ve hazır giyim sektörlerine yönelik uluslararası ortaklı multidisipliner projesi ERASMUS+CBHE programından destek almaya hak kazandı. Bu proje ile EÜ’si, tekstil alanındaki köklü bilgi birikimini Özbekistan ve Kazakistan ile paylaşacak” dedi. Bilgi ve deneyim paylaşımı olacak Prof. Dr. Pamuk ise, “Bu proje ile Özbekistan ve Kazakistan'daki yükseköğretim kurumları tarafından tekstil ve hazır giyim sektörlerine yönelik olarak sunulan kapasite ve hizmetlerin adı geçen sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda bilgi, deneyim, yetkinlik ve iyi uygulamaların aktarılması yoluyla güncellenmesini ve modernize edilmesini amaçlıyoruz. Tekstil ve hazır giyim sektörleri, özellikle Özbekistan için çok önemli olmasına rağmen, Kazakistan'da henüz gelişme aşamasındadır” dedi. Akademik ve teknik personelin eğitimlerini EÜ verecek Proje kapsamında çok nitelikli çalışmalar gerçekleştireceklerini ifade eden Prof. Dr. Pamuk, “Projede hedeflediğimiz amaçlara ulaşmak için Özbekistan ve Kazakistan'da faaliyet gösterecek toplam 4 tane Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak. Bu merkezlerde sektördeki modern gelişmelere yönelik çalışmalara özgü olarak döngüsel ekonomi, yeni malzemeler gibi sektördeki güncel trendler doğrultusunda yenilikçi müfredatlar geliştirilecek. Tekstil sektöründe yer alan personelin mesleki becerilerinin artırılması; iş hayatındaki somut vakaların incelenmesi gibi öğrencilere yönelik uygulamalı eğitimler oluşturulacak. Ayrıca yeni tekstil ürünlerinin tasarımına yönelik olarak modern teknolojilerin geliştirilmesi belirli bir süre kapsamında öğrenci, araştırmacı, öğretim elemanı ve işletme personeli değişimleri yapılarak sektörde faaliyet gösteren firmaların öğretim ve araştırma süreçlerine dahil edilecek.  Biz Ege Üniversitesi olarak Özbekistan ve Kazakistan’dan gruplar halinde gelecek akademik ve teknik personelin eğitim faaliyetlerini yürüteceğiz” ifadesini kullandı.          
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstlendiği “TEX4FUTURE - Özbekistan ve Kazakistan'da Geleceğin Tekstil Üretimi” başlıklı proje ERASMUS+CBHE (Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme) programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Yunanistan’ın koordinatör olduğu projede Romanya, Özbekistan ve Kazakistan yer alıyor. Projede kapsamında Özbekistan ve Kazakistan'daki tekstil ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarının altyapılarının güçlendirilmesine, akademik ve teknik personelin mesleki birikimlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Ayrıca Özbekistan ve Kazakistan'da faaliyet gösterecek dört Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “ Ege Üniversitesi ailesi olarak; tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi etiketiyle uluslararasılaşma hedefimize yönelik bilimsel projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstendiği tekstil ve hazır giyim sektörlerine yönelik uluslararası ortaklı multidisipliner projesi ERASMUS+CBHE programından destek almaya hak kazandı. Bu proje ile EÜ’si, tekstil alanındaki köklü bilgi birikimini Özbekistan ve Kazakistan ile paylaşacak” dedi.

Bilgi ve deneyim paylaşımı olacak

Prof. Dr. Pamuk ise, “Bu proje ile Özbekistan ve Kazakistan'daki yükseköğretim kurumları tarafından tekstil ve hazır giyim sektörlerine yönelik olarak sunulan kapasite ve hizmetlerin adı geçen sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda bilgi, deneyim, yetkinlik ve iyi uygulamaların aktarılması yoluyla güncellenmesini ve modernize edilmesini amaçlıyoruz. Tekstil ve hazır giyim sektörleri, özellikle Özbekistan için çok önemli olmasına rağmen, Kazakistan'da henüz gelişme aşamasındadır” dedi.

Akademik ve teknik personelin eğitimlerini EÜ verecek

Proje kapsamında çok nitelikli çalışmalar gerçekleştireceklerini ifade eden Prof. Dr. Pamuk, “Projede hedeflediğimiz amaçlara ulaşmak için Özbekistan ve Kazakistan'da faaliyet gösterecek toplam 4 tane Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak. Bu merkezlerde sektördeki modern gelişmelere yönelik çalışmalara özgü olarak döngüsel ekonomi, yeni malzemeler gibi sektördeki güncel trendler doğrultusunda yenilikçi müfredatlar geliştirilecek. Tekstil sektöründe yer alan personelin mesleki becerilerinin artırılması; iş hayatındaki somut vakaların incelenmesi gibi öğrencilere yönelik uygulamalı eğitimler oluşturulacak. Ayrıca yeni tekstil ürünlerinin tasarımına yönelik olarak modern teknolojilerin geliştirilmesi belirli bir süre kapsamında öğrenci, araştırmacı, öğretim elemanı ve işletme personeli değişimleri yapılarak sektörde faaliyet gösteren firmaların öğretim ve araştırma süreçlerine dahil edilecek.  Biz Ege Üniversitesi olarak Özbekistan ve Kazakistan’dan gruplar halinde gelecek akademik ve teknik personelin eğitim faaliyetlerini yürüteceğiz” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.