EÜ Hemşirelik Fakültesinden “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi”

GÜNDEM 13.05.2024 - 10:18, Güncelleme: 13.05.2024 - 10:18 1154 kez okundu.
 

EÜ Hemşirelik Fakültesinden “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi”

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesinde “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi-1: TÜBİTAK-1005 Projesi Deneyim Paylaşımı” etkinliği gerçekleştirildi.
Hemşirelik Fakültesi Girişimcilik Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü EÜ Hemşirelik Fakültesi Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurdan Akçay Didişen’in yaptığı programa konuşmacı olarak EÜ Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sezer Er Güneri yer aldı. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Doç. Dr. Akçay Didişen, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde faaliyet gösteren Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), Türkiye’nin genel bilim ve teknoloji politikaları çerçevesinde akademik alanda bilimsel, teknolojik ve yenilik içeren Ar-Ge faaliyetlerini programlamak, yönlendirmek, desteklemek ve izlemek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemizde ihtiyaç duyulan, teknolojik dışa bağımlılığımızı azaltacak ve ülkemizin rekabet gücünü artıracak ulusal, uluslararası yeni bir ürün, süreç, yöntem, model geliştirme amacına yönelik uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme projelerinin desteklenmesi de ARDEP Projeleri başlığı altında TÜBİTAK 1005 projeleri ile gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda,  Hemşirelik Fakültesi Girişimcilik Çalışma Grubu olarak bugün, ‘Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi’ etkinliği düzenliyoruz” dedi. Doç. Dr. Sezer Er Güneri, “TÜBİTAK 1005 projeleri yeni bir ürün, süreç, yöntem, model geliştirme amacına yönelik uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme projeleridir. Ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli olan ve yurtdışından temin edilen bir sistemin, cihazın, yöntemin, malzemenin veya bunların kritik alt bileşenlerinin parçalarının üretilmesi, tasarlanması ve geliştirilmesi gibi konuları içerir” dedi. Konuşmasını sürdüren, Doç. Dr. Güneri, “TÜBİTAK 1005 projeleri, yurtdışından satın alınarak ülkemizde tarımı yapılan bitki çeşitlerinin ülkemiz koşullarına uygun olarak ıslahı; verimli hayvan ırkı, hayvansal ürün ve teknolojilerinin geliştirilmesi; gıda ürünlerini işleme, paketleme ve depolamada kullanılan ürün ve teknolojilerin; yurtdışında uygulanmakta olan ve ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli bulunan tanı ve tedavi yöntemlerinin; temel bilimlerde bir sorunun çözümü ya da bir mekanizmanın aydınlatılması amacı ile tasarlanmış ve aynı zamanda belirli bir pratik amaç veya hedefe yönlenmiş, ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli olabilen ve teknolojik olarak özgün yeni ürünler, süreçler, sistemler ve bunların geliştirilmesi; Türkiye’de henüz üretilemediği için yurt dışından yüksek maliyetlerle ithal edilen ürün, süreç, yöntem, model veya teknikleri; ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak yenilikler ve iyileştirmelerle daha etkin, verimli, katma değeri yüksek, ulusal rekabet gücümüzü artırıcı niteliklerde üreterek ülkemize kazandırmayı hedefleyen uygulamalı araştırma veya deneysel geliştirme projeleridir” ifadelerini kullandı.  
Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesinde “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi-1: TÜBİTAK-1005 Projesi Deneyim Paylaşımı” etkinliği gerçekleştirildi.

Hemşirelik Fakültesi Girişimcilik Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü EÜ Hemşirelik Fakültesi Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurdan Akçay Didişen’in yaptığı programa konuşmacı olarak EÜ Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sezer Er Güneri yer aldı. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Doç. Dr. Akçay Didişen, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde faaliyet gösteren Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), Türkiye’nin genel bilim ve teknoloji politikaları çerçevesinde akademik alanda bilimsel, teknolojik ve yenilik içeren Ar-Ge faaliyetlerini programlamak, yönlendirmek, desteklemek ve izlemek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemizde ihtiyaç duyulan, teknolojik dışa bağımlılığımızı azaltacak ve ülkemizin rekabet gücünü artıracak ulusal, uluslararası yeni bir ürün, süreç, yöntem, model geliştirme amacına yönelik uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme projelerinin desteklenmesi de ARDEP Projeleri başlığı altında TÜBİTAK 1005 projeleri ile gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda,  Hemşirelik Fakültesi Girişimcilik Çalışma Grubu olarak bugün, ‘Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi’ etkinliği düzenliyoruz” dedi.

Doç. Dr. Sezer Er Güneri, “TÜBİTAK 1005 projeleri yeni bir ürün, süreç, yöntem, model geliştirme amacına yönelik uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme projeleridir. Ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli olan ve yurtdışından temin edilen bir sistemin, cihazın, yöntemin, malzemenin veya bunların kritik alt bileşenlerinin parçalarının üretilmesi, tasarlanması ve geliştirilmesi gibi konuları içerir” dedi.

Konuşmasını sürdüren, Doç. Dr. Güneri, “TÜBİTAK 1005 projeleri, yurtdışından satın alınarak ülkemizde tarımı yapılan bitki çeşitlerinin ülkemiz koşullarına uygun olarak ıslahı; verimli hayvan ırkı, hayvansal ürün ve teknolojilerinin geliştirilmesi; gıda ürünlerini işleme, paketleme ve depolamada kullanılan ürün ve teknolojilerin; yurtdışında uygulanmakta olan ve ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli bulunan tanı ve tedavi yöntemlerinin; temel bilimlerde bir sorunun çözümü ya da bir mekanizmanın aydınlatılması amacı ile tasarlanmış ve aynı zamanda belirli bir pratik amaç veya hedefe yönlenmiş, ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli olabilen ve teknolojik olarak özgün yeni ürünler, süreçler, sistemler ve bunların geliştirilmesi; Türkiye’de henüz üretilemediği için yurt dışından yüksek maliyetlerle ithal edilen ürün, süreç, yöntem, model veya teknikleri; ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak yenilikler ve iyileştirmelerle daha etkin, verimli, katma değeri yüksek, ulusal rekabet gücümüzü artırıcı niteliklerde üreterek ülkemize kazandırmayı hedefleyen uygulamalı araştırma veya deneysel geliştirme projeleridir” ifadelerini kullandı.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.