Emekli Öğretmenin Kalemi
Köşe Yazarı
Emekli Öğretmenin Kalemi
 

YİNE GELDİ ÇATTI AY­RI­LIK AYI

Eylül de­di­ği­miz­de akla ilk gelen söz­cük­ler: Hazan, ay­rı­lık, vus­lat, sancı, özlem, has­ret, biraz da şiir gelir. Aynı za­man­da Eylül; Vus­la­tı mah­şe­re kal­mış bir hi­ka­ye­nin adı­dır. 12 Ay’ın en ses­si­zi, en utan­ga­cı, en hü­zün­lü­sü, en ölüm­lü­sü, en safı, en yap­rak dö­kü­mü­dür. Tüm anı­la­rı ken­din­de sak­la­ma­yı bil­miş­tir. Her zaman top­ra­ğa düşen bu­lu­tun göz­ya­şı ol­muş­tur. Ay­rı­lık­la­rın, üzün­tü­le­rin göz­ya­şı hep onda sak­lı­dır. Akıp giden ya­şa­mın için­de öyle ani­den or­ta­ya çıkan bir ka­dı­nın ge­tir­di­ği özlem dolu sa­bah­la­rın ta­rif­siz hüznü on­da­dır. Kanat çırp­ma­ya baş­la­yıp uzak di­yar­la­ra doğru yol alan göç­men kuş­la­rın toplu ses­le­ri on­da­dır. Top­ra­ğa düş­me­ye baş­la­yan yap­rak­la­rın sa­hi­bi ağa­cın kim­se­siz­li­ği on­da­dır. Esen rüz­gar­la­rın o hoş, o sıcak, o sav­ruk ür­per­ti­si on­da­dır. İşte biraz çok, biraz az böy­le­dir ay­la­rın en gü­ze­li, en san­cı­sı, en üzün­tü­sü, en utan­ga­cı. Şa­ir­ler’de Eylül’e sev­da­lı imiş. Yaz­mak için Eylül’ü bek­ler­ler­miş. Daha çok ilham on­la­ra bu ayda ko­nu­ve­rir­miş söz­cük­le­ri­ne. Gel­me­si­ni yıl­lar­dan bu yana is­te­di­ği­miz ama gel­me­yen ve bir türlü gel­mek bil­me­yen ve ol­ma­yan ba­rı­şı kut­la­ma­ya baş­la­dı­ğı­mız günde 01 Eylül’dür. Ya­zı­mı sev­di­ğim şair Cemal Sü­rey­ya’nın Eylül şiiri ile nok­ta­la­mak is­ti­yo­rum: ‘İzle­ri­ni çiz­di­ği zaman an­sı­zın gi­di­şin/Şimdi yoktu an­la­mı bir sus­kun­lu­ğun/Çıp­lak ka­la­kal­dım ses­siz­li­ğin orta ye­rin­de/Sonra se­si­me yankı ver­me­yen uçu­rum­lar kı­yı­sın­da yü­rü­düm bir za­man­lar/En çok se­si­ni ara­dım/Göz­le­rin­se asılı bı­rak­tı­ğım yer­dey­di­ler hala/Göz­le­ri­ni sildi zaman/Dedim ya... Eylül’dü...’
Ekleme Tarihi: 07 Eylül 2021 - Salı

YİNE GELDİ ÇATTI AY­RI­LIK AYI

Eylül de­di­ği­miz­de akla ilk gelen söz­cük­ler:
Hazan, ay­rı­lık, vus­lat, sancı, özlem, has­ret, biraz da şiir gelir.
Aynı za­man­da Eylül; Vus­la­tı mah­şe­re kal­mış bir hi­ka­ye­nin adı­dır.
12 Ay’ın en ses­si­zi, en utan­ga­cı, en hü­zün­lü­sü, en ölüm­lü­sü, en safı, en yap­rak dö­kü­mü­dür. Tüm anı­la­rı ken­din­de sak­la­ma­yı bil­miş­tir. Her zaman top­ra­ğa düşen bu­lu­tun göz­ya­şı ol­muş­tur.
Ay­rı­lık­la­rın, üzün­tü­le­rin göz­ya­şı hep onda sak­lı­dır. Akıp giden ya­şa­mın için­de öyle ani­den or­ta­ya çıkan bir ka­dı­nın ge­tir­di­ği özlem dolu sa­bah­la­rın ta­rif­siz hüznü on­da­dır.
Kanat çırp­ma­ya baş­la­yıp uzak di­yar­la­ra doğru yol alan göç­men kuş­la­rın toplu ses­le­ri on­da­dır.
Top­ra­ğa düş­me­ye baş­la­yan yap­rak­la­rın sa­hi­bi ağa­cın kim­se­siz­li­ği on­da­dır. Esen rüz­gar­la­rın o hoş, o sıcak, o sav­ruk ür­per­ti­si on­da­dır.
İşte biraz çok, biraz az böy­le­dir ay­la­rın en gü­ze­li, en san­cı­sı, en üzün­tü­sü, en utan­ga­cı. Şa­ir­ler’de Eylül’e sev­da­lı imiş. Yaz­mak için Eylül’ü bek­ler­ler­miş. Daha çok ilham on­la­ra bu ayda ko­nu­ve­rir­miş söz­cük­le­ri­ne.
Gel­me­si­ni yıl­lar­dan bu yana is­te­di­ği­miz ama gel­me­yen ve bir türlü gel­mek bil­me­yen ve ol­ma­yan ba­rı­şı kut­la­ma­ya baş­la­dı­ğı­mız günde 01 Eylül’dür.
Ya­zı­mı sev­di­ğim şair Cemal Sü­rey­ya’nın Eylül şiiri ile nok­ta­la­mak is­ti­yo­rum:
‘İzle­ri­ni çiz­di­ği zaman an­sı­zın gi­di­şin/Şimdi yoktu an­la­mı bir sus­kun­lu­ğun/Çıp­lak ka­la­kal­dım ses­siz­li­ğin orta ye­rin­de/Sonra se­si­me yankı ver­me­yen uçu­rum­lar kı­yı­sın­da yü­rü­düm bir za­man­lar/En çok se­si­ni ara­dım/Göz­le­rin­se asılı bı­rak­tı­ğım yer­dey­di­ler hala/Göz­le­ri­ni sildi zaman/Dedim ya... Eylül’dü...’

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.