Haber Girişi: 03.09.2021 - 21:00, Güncelleme: 03.09.2021 - 21:00

Giresun’un doğası madencilere tahsis edildi

 

Giresun’un doğası madencilere tahsis edildi

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Giresun’da maden şirketlerine tahsis edilen arazi miktarına yönelik sorularına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıt verildi.
Giresun Milletvekili Tığlı, “Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) raporunda Giresun Dağları’nın tamamının maden şirketlerine tahsis edildiğine yönelik açıklamalarını hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na hem de Tarım ve Orman Bakanı’na iki ayrı soru önergesiyle 14 Temmuz’da gündeme getirmiştim” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den 1 Eylül 2021 tarihinde yanıt geldiğini ifade eden Tığlı, “Sayın Dönmez’in imzası ile gelen yanıtta Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Giresun ilinde madencilere tahsis edilen toplam alanın 256,106 hektar olduğu söylendi. Sorulara verilen diğer bir yanıtta ise 47’si arama, 82’si işletme olmak üzere toplam 129 ruhsat dağıtıldığı görülmektedir” açıklamasını yaptı. BAKAN PAKDEMİRLİ NEDEN SORULARA CEVAP VERMİYOR Konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanı’na da sorular yönelten Necati Tığlı “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, maden ruhsatı verilen sahalarda doğal yaşamda meydana gelecek tahribata, maden ruhsatı verilen alanlarda yer alan doğal tabiat parklarına, yine buralarda orman, mera tarım alanı niteliğindeki alanlara, su kaynaklarında yaratacağı tahribata, tarımsal ürün ve fındık üretiminde yaratacağı olumsuzluklara, yaban hayatında yaratacağı etkiye yönelik yapılan bilimsel analizlere, değerlendirme ve önerilere ve bu konularda Bakanlığın görüş ve önerilerinin alınıp alınmadığına ilişkin cevap bekleyen sorularına ise yanıt verilmediği görülüyor. Anlaşılan o ki Bakan Pakdemirli kendisine sorulan hiçbir soruya zamanında cevap vermiyor. Ya bu sorulara yanıt verebilecek bilgisi yok ya da soru önergelerinin nasıl ve ne zaman yanıtlanacağını bilmiyor” dedi.     
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Giresun’da maden şirketlerine tahsis edilen arazi miktarına yönelik sorularına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıt verildi.

Giresun Milletvekili Tığlı, “Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) raporunda Giresun Dağları’nın tamamının maden şirketlerine tahsis edildiğine yönelik açıklamalarını hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na hem de Tarım ve Orman Bakanı’na iki ayrı soru önergesiyle 14 Temmuz’da gündeme getirmiştim” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den 1 Eylül 2021 tarihinde yanıt geldiğini ifade eden Tığlı, “Sayın Dönmez’in imzası ile gelen yanıtta Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Giresun ilinde madencilere tahsis edilen toplam alanın 256,106 hektar olduğu söylendi. Sorulara verilen diğer bir yanıtta ise 47’si arama, 82’si işletme olmak üzere toplam 129 ruhsat dağıtıldığı görülmektedir” açıklamasını yaptı.

BAKAN PAKDEMİRLİ NEDEN SORULARA CEVAP VERMİYOR

Konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanı’na da sorular yönelten Necati Tığlı “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, maden ruhsatı verilen sahalarda doğal yaşamda meydana gelecek tahribata, maden ruhsatı verilen alanlarda yer alan doğal tabiat parklarına, yine buralarda orman, mera tarım alanı niteliğindeki alanlara, su kaynaklarında yaratacağı tahribata, tarımsal ürün ve fındık üretiminde yaratacağı olumsuzluklara, yaban hayatında yaratacağı etkiye yönelik yapılan bilimsel analizlere, değerlendirme ve önerilere ve bu konularda Bakanlığın görüş ve önerilerinin alınıp alınmadığına ilişkin cevap bekleyen sorularına ise yanıt verilmediği görülüyor. Anlaşılan o ki Bakan Pakdemirli kendisine sorulan hiçbir soruya zamanında cevap vermiyor. Ya bu sorulara yanıt verebilecek bilgisi yok ya da soru önergelerinin nasıl ve ne zaman yanıtlanacağını bilmiyor” dedi. 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yildizhaber.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.