Ana Sayfa | Haber Ara | Anketler | Künye | İletişim | Sitene Ekle | "HABERİN YILDIZI PARLIYOR"...
'BİDEN' PARDON BİDON KAFALILAR...26 Ağustos 2016

Yetki ve sorumluluklar yerele geçti

Giresun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine atanan Dr. Beytullah Şahin,...

Kategori  Kategori : SAĞLIK
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1141
Tarih  Tarih : 15 Kasım 2012, 17:54

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...Kamu Hastaneleri Birliği’nin amacının merkezden yönetilen birimlerin yerel yöneticilerin yetki ve sorumluluklarını bırakılması çabası olduğunu söyledi.

Kendi birimleri kuruluncaya dek Giresun A.İlhan Prof. Dr. Devlet Hastanesinde konuşlandıklarını belirten ve makamında bir basın toplantısı gerçekleştiren Şahin, “2003 yılında yürürlüğe konan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın önemli bileşeninden biri, sağlık hizmetlerinin sunumunda yeni bir yapıya gidilmesiydi. Bu kapsamda temel sağlık hizmetlerinin aile hekimliği modeliyle sunulması, kamu hastanelerinin profesyonel yöneticilerle idare edilir hale getirilmesi ve birinci basamak ile diğer hizmetlerde etkin bir sevk zinciri kurulması hedeflenmişti.  Sağlık Bakanlığı Merkez ve Taşra teşkilatının yeniden yapılandırılması doğrultusunda 3 Kasım 2011 tarihinde yayımlanan 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği olarak Ankara’da Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu kurulmuş ve akabinde de bir yıla yakın süredir altyapı çalışmaları sürdürülen birlikler bütün ülkede 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren kurulmuşlardır” dedi.

Giresun’da da 1 Kasım itibariyle Giresun Kamu Hastaneleri Birliği’nin kurulduğunu ifade eden Şahin, “Bu yeni yapı 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği olarak görevleri sona eren önceki değerli idarecilerimizin yerine bazıları aynı olmak üzere yeni idareciler sözleşmeli olarak görevlerine başlamışlardır. Bu yeni sistemin kurulmasında amaçlanan durum, insan gücünde ve maddi kaynaklarda tasarruf sağlamak ve verimi artırmak, sağlık insan gücünün ülke sathında dengeli dağılımını sağlamak ve bütün paydaşlar arasında işbirliği gerçekleştirmektir. Sonuç olarak; Kamu Hastanelerinin birliklere bağlanılarak girişimci işletme mantığıyla işletilmesi bir karardır. Yapılmak istenen bir desantralizasyondur. Yani merkezden yönetilen birimlerin yerel yöneticilerin yetki ve sorumluluklarını bırakılması çabasıdır” diye konuştu.

Toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Fazıl Özden, yeni oluşturulan Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı İlker Oflaz, Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Mustafa Yazar, Kamu Hastaneleri Birliği Mali Hizmetler Başkanı Şükrü Yılmaz, Giresun A.İlhan Prof. Dr. Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Bal ve Halk Sağlığı Şube Müdürü Kerim Süral’de katıldı.

Toplantının ardından daha önce hastanelerde görev yapmış daire çalışanlarına plaket verildi.

 

Facebook'ta paylaş
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

SAĞLIK

En Çok Okunan Haberler

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

e-gazetemizi takip ediyor musunuz?
Tüm Anketler


Kullanıcı Girişi

Bulancak Yıldız Haber Gazetesi 2011